GASTRONOMİ TURİZMİ DERNEĞİ KONFERANSI / 26 KASIM

Gastronomi ve turizm dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirecek olan Gastronomi Turizmi Derneği, düzenleyeceği konferansta 3 ayrı oturumda konuklarını ağırlayacak. Gastronomi Turizmi, Gastronomide ve Turizmde Marka Olmak ve Restoran mı Açıyorsun oturumlarında Zeynep Arca, Ferzan Kırhan, İlhan Koçulu, Fatma Şahin, Nedret Apaydın, Bülent Akarcalı, Bora İşbulan, Ahmet Karabaş, Aylin Yazıcıoğlu, Murat Bozok, Osman Serim, Tolga Günay ve Yonca Sirmen konuşmacı olacak.

www.gastronomiturizmidernegi.com.tr

 

  1. OTURUM / GASTRONOMİ TURİZMİ – Moderatör/Ömer Kartın 

Saat: 11:00  

Moderatör: Ömer Kartın –
Alakart Tourism & Travel Sahibi / Gastronomi Turizmi Derneği Başkan Yardımcısı

 

Kimdir?

Turizm hayatına 1985 yılında rehberlik ile başlayan Kartın; 31 yıllık sektör deneyimine “Lüks Segment” ve “Gastronomi Turizmi” alanında turlar düzenleyerek devam etmektedir, Türsab Gastronomi Komitesi Sekreterliği görevinin yanı sıra Gastronomi Turizmi Derneği Başkan Yardımcılığını yürütmektedir.

 

Panelist: Zeynep Arca – Arcadia Bağları Yönetim Kurulu/ Babası Özcan Arca ile şarap sohbetlerinde konuştukları bir fikri dev bir yatırıma dönüştürerek Arcadia Bağları’nı kurdu.  Zeynep Arca aynı zamanda 12 üreticinin bir araya gelerek oluşturduğu Trakya Bağ Rotası’nın da bir üyesi.

panelist

Nelerden Bahsedecek?

Trakya Bağ Rotası Türkiye’nin şarap zenginliğini turistlik bir ürün haline getiriyor. Trakya Kalkınma Ajansı’nın Trakyalı şarap üreticileri ve bölgedeki seyahat acenteleri ile birlikte oluşturdukları Bağ Rotası turizmcilerin ve şarap meraklılarının ilgisine sunuluyor.

Panelist: Ferzan Kırhan–Gezgin Damaklar – FHS Turizm’in Sahibi / 20 Yıllık turizm tecrübesi ile lezzet arayanları düzenlediği  “Lezzet ve Kültür Turları” sayesinde  mutfağın sırları ile tanıştırıyor.

panelist2

Nelerden Bahsedecek?

Yemeği turistlik ürün haline getiren marka bir firma; Gezgin Damaklar, marka bir isim; Ferzan Kırhan.  Anadolu mutfağı sistematik bir şekilde turizme açılıyor. Gurme turlarının, lezzet şölenlerinin nasıl pazarlanabilir ürünler haline getirildiğini konunun Türkiye’deki en önemli uzmanı anlatıyor.

Panelist: İlhan Koçulu – Kars Kaşarı üreticisi / Kars’ın Boğatepe Köyün’de peynir üreticilerini ve köylüleri bir araya getirerek Peynir Müzesi’ni kurdu. Her yıl Kars kaşarının yapımı için binlerce turist Boğatepe’ye gidiyor.

ilhan-koculu

Nelerden Bahsedecek?

Peynir tadım turizminin en canlı olduğu Fransa’dan binlerce insan neden Kars’a gidip Kars Kaşarının yapım serüvenini izliyor.

Türkiye’nin en doğusundaki bu başarı hikayesini Türkiye’nin en önemli Peynir Ustası anlatıyor.

  1. OTURUM / TURİZM VE GASTRONOMİDE MARKA OLMAK– Moderatör/Gürkan Boztepe

Saat: 13:30 

Panelist: Tülin Ersöz- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı – İstanbul Turizm Atölyesi Koordinatörü,

fotograf-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nelerden Bahsedecek:

2004 yılından beri İstanbul’da çalışmalarını sürdüren Tülin Ersöz, İBB’nin gastronomi sektörüne yönelik faaliyetlerinden bahsedecek. İstanbul’un bu alandaki potansiyelinin altını çizecek olan Ersöz gastronomi turizmine de değinecek.

Moderatör: Gürkan Boztepe- Marka Doktoru-  @markadoktoru

Turizm ve Gastronomide Uzmanlaşmış Marka Stratejisti / Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı- TURSAB Gastronomi Komitesi Kurucusu- TASAM Başkan Danışmanı

marka-doktoru

Kimdir?

Ülkemizde ilk kez gastronomi turizmi kavramını gündeme getiren Gürkan Boztepe 25 yıllık turizmci ve acenta sahibidir, Marka Doktoru olarak da bilinen Boztepe; pek çok markaya çeşitli alanlarda danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Panelist: Fatma Şahin- Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı, Gaziantep doğumlu, Eski Aile ve Sosyal Politikalar Kurucu Bakanı / Antep’i dünyaya tanıtan isim.

panelist3

Nelerden Bahsedecek?

Gaziantep’in gastronomi kenti serüveni nasıl başladı ve süreci nasıl ilerledi? Yemeği ile meşhur bir çok il olmasına rağmen Gaziantep’in önce Türkiye’de sonra dünya çapında ünlenmesinin altında yatan sırlar nedir? Gaziantep Mutfağının ‘UNESCO’ nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na girme süreci nasıl oldu? Bu başarının yol haritası nedir?

Gaziantep’in Gastronomi Kenti konusundaki gelecek projeleri nelerdir?

Panelist: Nedret Apaydın – İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü/ Göreve geldiği 2015 yılından itibaren tıpkı soyadı gibi aydınlık bir İstanbul için kolları sıvayan Apaydın İstanbul’un kültür ve turizm alanında örnek bir şehir olabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

nedret

Nelerden Bahsedecek

Turizmde markalaşma nedir?

Gastronomi turizmi İstanbul için neden önemlidir? İstanbul için turizmde kalitenin önemi, İstanbulluları gelecek 5 yılda turizm alanında ne gibi çalışmalar bekliyor?

Panelist: Bülent Akarcalı- Eski Turizm ve Sağlık Bakanı – İstanbul Bilgi Üniversitesi Kurucu ve Mütevelli Heyeti Üyesi – İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Kurucu Üyesi – Uluslararası Üniversiteler Birliği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi – Kentsel ve Kırsal Gelişme Vakfı Başkanı

imagedisplayzsupport

 

Nelerden Bahsedecek?

Gastronomi Tarihi,

Türk Gastronomisindeki gelişmeler,

Kendi coğrafyamızdan bakarak

Dünyanın yeme içme tarihi

 

Panelist: Nar Gourmet CEO / Kurucu Genel Müdür – BoraJet Havacılık A.Ş. ve Armaggan A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nelerden Bahsedecek:

Türkiye’nin özgün lezzetlerini keşfederek dünyaya tanıtan Nar Gourmet’in ”Anadolu Zeytinyağları Projesi” nasıl hayata geçti ve gastronomi turizmine katkısı nelerdir? Değeri çok az bilinen seçkin ürünleri ulusal ve uluslararası ölçekte pazara sunmak nasıl mümkün olabilir? Fabrikayı tarlaya taşıyan «Mobil Zeytinyağı Ünitesi» projesinin detayları nelerdir? Yatırımcılara ilham veren Nar Gourmet’in başarı öyküsünü Ceo’su Samir Bayraktar anlatıyor.

Panelist: Ahmet Karabaş– Hong Kong The Sultan’s Table Restaurant Sahibi. Hong Kong da ilk Türk “fine dining” restoranını açan Karabaş Türk kültürünü en doğru şekilde Hong Kong halkına ve orada yaşayan tüm  yabancı konuklara tanıtıyor.

ahmet

Nelerden Bahsedecek:

İthalat ihracat sektöründeki tecrübelerinden sonra yeme-içme alanındaki girişimi Sultan’s Table ile türk yemeklerini Hong Kong’a tanıtan Karabaş markalaşma sürecini anlatacak.

 

  1. OTURUM / RESTORAN MI AÇIYORSUN? – Modetatör/Ferah Güneri Bircan @mutfak.kuruyorum

Saat: 15:00 

Moderatör: Ferah Güneri Bircan – Cleanolife Endüstriyel Mutfak ve Hijyen Ürünleri A.Ş. YKB

ferah

 

Kimdir?

Türkiye, Avrupa, Orta Asya, Afrika ve Uzakdoğu ülkelerinde 13 yıldır ekibi ile birlikte ağırlama ve konaklama sektöründe, danışmanlık, ekipman, proje ve uygulama ürün ve hizmetleri üreten Bircan Gastronomi Turizmi Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

 

Panelist: Aylin Yazıcıoğlu– Nicole Restaurant İşletmeci-Chef

/ Cambridge Üniversitesi’nde devam ettirdiği akademik kariyerini bırakarak gastronomi alanına yönelen Yazıcıoğlu’nun başarı öyküsü herkese ilham veriyor.

aylin

Nelerden Bahsedecek:

İşletme Açma sürecinde nelere dikkat edilmeli?

Mutfak ile salon arasındaki ilişki nasıl olmalı?

Tedarikçi seçimleri nasıl yapılmalı?

Personel nasıl seçilmeli ve yönetilmeli?

 

Panelist: Murat Bozok / Murat Bozok’s Kitchen, Eğitmen/Danışman Chef

murat

Nelerden bahsedecek?

Mutfak cihazları ve ekipmanları nasıl seçilmeli?

Menü nasıl tasarlanmalı?

Menü nasıl fiyatlandırılmalı

Maliyet kontrolü için nasıl bir yol izlenmeli?

 

Panelist: Osman Serim– MSA Yiyecek İçecek İşletmeciliği Eğitmeni/Danışmanı

osman

Nelerden Bahsedecek?

İşletmeci adayı nasıl bir fizibilite yapmalı

Doğru bir restoran nasıl bir ekiple kurulmalı

Restoran için konsept nedir neleri kapsamalı

İşletmeci için öğrenme ve hata maliyetleri nelerdir?

 

Panelist: Tolga Günay/ Zomato, Orta ve Doğu Avrupa

B2B Satış Sorumlusu

tolga

Nelerden Bahsedecek?

Zomatoda en çok neler aranıyor?

Restoranlarda en çok nelerden şikayet ediliyor?

Müşteri memnuniyetine etki eden ana faktörler neler?

Sizce hangi lokasyonlarda ne tür restoranlara ihtiyaç var?

 

Panelist: Mimar – Yonca Sirmen –  Yonca Sirmen İç Mimarlık / İş merkezleri, otel projeleri gibi ticari mekan tasarım ve uygulamaların ardından 2002 yılından itibaren  restoran tasarımında da uzmanlaşmıştır.

yonca

Nelerden Bahsedecek:

Mimaride hedef kitle neden önemli

Restoran için doğru lokasyon nasıl olmalı?

Mimaride bütçeyi neler belirler?

Mimar kimlerle birlikte çalışmalı?

 

 

 

HASHTAGS

#gastronomiturizmi

#gastronomiturizmidernegi

#gastronomidemarkaolmak

#turizmdemarkaolmak

#restoranmiaciyorsun

 

Mail: info@gastronomiturizmidernegi.com.tr

Facebook: @Gastronomi-Turizmi

Instagram @gastronomiturizmidernegi