gida-yeni-logo-son

Hakan Göker

hakan-goker

Cem Kalaycı

prof-dr

Oya Özden

oya-ozden

 

Panel tarihi: 26 Kasım Cumartesi

Panel Saati: 11.00

Panel Konusu: “Menünüzde glutensiz seçenek var mı?” “Moda mı İhtiyaç mı?”

 

Moderatör: Oya Özden-Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı

Panelist: Dr. A.Hakan Göker – Barilla Gıda İcra Kurulu Üyesi

Kimdir?

Tıp ve İşletme eğitimi almış, aktif hekimliği bıraktıktan sonra Pazarlama ve İletişim alanında çalışmaya başlamıştır. 20 yılan yaklaşan iletişim yönetimi kariyerini, 2011 yılından beri Barilla Gıda A.Ş.’de sürdürmektedir.

Nelerden Bahsedecek?

“Glutensiz bir diyete mecbur olanlar yahut glutensiz beslenmeyi tercih edenler için seçenek üretmek ne anlama geliyor” sorusuna yanıt bulmak adına, endüstri perspektifi ve Barilla glutensiz ürün deneyimine dair görüşlerini paylaşacak.

Panelist: Prof. Dr. Cem Kalaycı

Kimdir?

Prof. Dr. Cem Kalaycı, Gastroenteroloji Uzmanıdır.

Nelerden Bahsedecek?

Çölyak ve glutensiz beslenmenin tıbbi açıdan önemi

Çölyak olmayan kişilerin glutensiz beslenme tercihlerinin sebepleri ve sonuçları.

Panelist: Oya Özden

Kimdir?

Çölyakla Yaşam Derneği Kurucusu ve Başkanı olan Oya Özden, 15 yıldan fazla bir süredir Çölyak ve Glutensiz Beslenme konularında çok sayıda projede yer almış, birçok farkındalık çalışmasının yapılmasını sağlamıştır. Glutensiz beslenme ile ilgili eğitim ve danışmanlık veren Oya Özden, Çölyakla Yaşam Rehberi kitabının yazarı.

Nelerden Bahsedecek?

Sosyal yaşantı içinde bir çölyaklı olarak glutensiz beslenmenin önemini anlatacak.

Çölyaklıların yaşadığı sıkıntılardan bahsedecek.

Ayrıca artan glutensiz farkındalığı sebebiyle yapılması gereken aşçılık eğitimlerinin aşçılık okulu ve üniversitelerde uygulanmasının sağlanmasını vurgulayacak.

Ayrıca Barilla’nın Executive Chef’lerinden Fabio Foltran panelde glutensiz tarifleri ve teknik şovuyla yer alacak.

Kimdir?

Fabio Foltran / Barilla Executive Chef

Restoran işletmecisi ve dondurmacı bir aileden gelen Fabio Foltran, çocuk yaşlarından itibaren gastronomiye ilgi duymaya başladı ve ailesinin sahip olduğu restoran ve kafelerde çalıştı. İtalya’da aldığı gastronomi ve aşçılık eğitimlerinin ardından farklı restoranlarda uzman şef ve koordinatörlük pozisyonlarında çalıştı. Kariyeri boyunca ünlü İtalyan tenor Pavarotti, dönemin İtalya Başbakanı Berlusconi ve Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev gibi isimlere özel aşçılık hizmeti verdi. 2010 yılından bu yana Türkiye’de Barilla Gıda’nın Danışman Şefi olarak çalışan Fabio Foltran, markanın Türkiye ve yurt dışındaki gastronomi etkinliklerini gerçekleştiriyor. Aynı zamanda farklı kurumlarda mesleki eğitimler verirken, İtalyan ve dünya mutfağı alanlarında danışmanlık yapıyor.